Anuluj Preloader
  • polska
  • english
  • czech
  • russian
  • pon-pt: 8.oo - 18.00

    sob: 8.oo - 15.oo

Clematis w ogrodzie - sekrety uprawy i pielęgnacji tej rośliny

Jesienne porządki w ogrodzie to świetna pora, kiedy można przygotować się do nowych nasadzeń. Gdy wiosną przyroda budzi się do życia, chcemy cieszyć się pięknymi kolorami kwiatów. Jednymi z kwitnących wiosną pnączy lub krzewów są powojniki, częściej nazywane clematisami. Kiedy sadzić clematis, aby wiosną zachwycały pięknymi, różnokolorowymi kwiatami? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na to pytanie oraz zdradzimy kilka sposobów pielęgnacji tej grupy roślin. 

Terminy sadzenia powojników

Uprawa powojników (clematis) nie jest skomplikowana, o ile zadba się o odpowiednie zasadzenie tej rośliny. To bylina z rodziny jaskrowatych. W sprzedaży dostępna jest w wielu odmianach, które można sklasyfikować pod względem formy na krzewy oraz pnącza. Roślinę nabywa się wraz z rozwiniętą bryłą korzeniową w pojemniku, którą umieszcza się bezpośrednio w gruncie. Kiedy sadzić powojnik? Najlepszym terminem jest koniec marca i początek kwietnia lub wrzesień i październik. 

Jak wspomnieliśmy powojniki długo kwitnące występują w wielu odmianach, co również warunkuje idealny termin sadzenia.

  • Powojniki krzewiaste – najlepiej umieścić je w gruncie, w październiku
  • Powojniki pnące – w tym przypadku ogrodnicy mogą zdecydować się na trzy terminy, w zależności od tego, w jakiej fazie wzrostu znajduje się roślina:
    • przełom marca i kwietnia – powojnik musi być lekko rozwinięty, jednak wciąż znajdować się w fazie spoczynku. Ogrodnicy w tym terminie powinni bacznie obserwować pogodę, gdyż zbyt wysoka temperatura zachęci roślinę do przedwczesnego wzrostu, 
    • sierpień i początek września – jest to najpopularniejszy termin, kiedy sadzi się powojniki (clematis). Należy jednak upewnić się, że rośliny są w pełni rozwinięte. Zamawiając je ze szkółek warto zapytać, czy były pod osłoną, czy na otwartym, dobrze nasłonecznionym terenie. Rośliny z otwartego terenu lepiej aklimatyzują się w nowym miejscu i są w stanie przetrwać nadchodzące przymrozki,
    • październik, przed przymrozkami gruntowymi – jest to ostatni możliwy termin sadzenia. W tym przypadku przetrwają jedynie najsilniejsze, odpowiednio zahartowane sadzonki.

Sadzenie powojników – warunki glebowe i stanowisko 

Powojnik (clematis) – jaka ziemia będzie najlepsza? Przede wszystkim żyzna, przepuszczalna oraz odpowiednio spulchniona. Niestety, pod tym względem te rośliny są bardzo wymagające. Nie poradzą sobie na:

  • terenie podmokłym, piaszczystym, torfowym lub mało przepuszczalnym – gliniastym,
  • glebach kwaśnych.

Wielu ogrodników słysząc, jaką ziemię preferuje powojnik, rezygnuje z tej rośliny. Niepotrzebnie, gdyż z powodzeniem można ją uprawiać w donicach, np. na tarasie, czy pod altanką.

Powojniki – odmiany łatwe w uprawie to przede wszystkim: Polish Spirit, Doctor Ruppel, The President, Betty Corning, czy też Etoile Violette. 

Idealne stanowisko do uprawy clematis

Uprawa powojnika powinna odbywać się na stanowisku osłoniętym od silnych wiatrów. Roślina ma pod tym względem specjalne wymagania, gdyż:

  • jej dolna część powinna być zacieniona, np. przez inne, zasadzone w sąsiedztwie byliny, czy też niskie krzewy, 
  • jej górna część powinna być dobrze nasłoneczniona

Jako hurtownia krzewów ozdobnych zachęcamy do zapoznania się z naszą rozbudowaną ofertą, w której znajduje się wiele pięknych gatunków roślin. Wybrane przez nas oraz pielęgnowane odmiany doskonale radzą sobie w polskich warunkach klimatycznych.

Zobacz inne artykuły >>