Anuluj Preloader
  • polska
  • english
  • czech
  • russian
  • pon-pt: 8.oo - 17.00

    sob: 8.oo - 15.oo

Jak i kiedy sadzić iglaki?

Kiedy sadzić iglaki, aby cieszyć się zielonym azylem w swoim ogrodzie przez cały rok? Są to roślin, które nie tylko zazielenią teren, ale i z czasem staną się doskonałą ochroną od wiatru oraz słońca. Poznaj, jak i kiedy najlepiej sadzić iglaki, aby móc w pełni zadbać o ich potrzeby.

Dwa podstawowe sposoby sadzenia iglaków

Wielu początkujących ogrodników zastanawia się nad tym, jak sadzić iglaki. Pytanie to z pozoru wydaje się proste, jednak aby na nie odpowiedzieć, należy w pierwszej kolejności zdecydować się na określony sposób sadzenia. Wyróżniamy sadzenie z donicy do gruntu, jak i przesadzanie iglaków bezpośrednio z gruntu do nowego podłoża.

Sadzenie z donicy do gruntu

Jak sadzić iglaki z donicy do gruntu? Cały proces polega na przesadzeniu drzewka, które już rozpoczęło swój wzrost w kontrolowanych warunkach w szkółce. To podejście pozwala na większą elastyczność w doborze terminu sadzenia, o czym piszemy w dalszej części artykułu. Kolejną zaletą tej metody jest łatwość transportu i większa dostępność różnorodnych gatunków w centrach ogrodniczych. Rośliny są również mniej narażone na szok pod wpływem różnicy temperatur, ponieważ ich korzenie nie są uszkodzone. Mówiąc o wadach z pewnością należy wspomnieć o wyższym koszcie zakupu, ponieważ rośliny w pojemnikach zazwyczaj są droższe od tych sprzedawanych z gołym korzeniem. Dodatkowo, konieczność usunięcia osłonki może być kłopotliwa – w szczególności, gdy korzenie rozrosły się spod spodu.

Sadzenie iglaków bezpośrednio do podłoża

Rozmawiając o tym, jak sadzić iglaki, nie można także zapomnieć o metodzie sadzenia bezpośrednio do podłoża. Odnosi się ona do drzewek wykopanych z gleby i posadzonych w nowe miejsce. Sadzenie bezpośrednio do gruntu zazwyczaj sprzyja lepszemu przyjmowaniu się i wzrostowi roślin, ponieważ korzenie natychmiast rozpoczynają interakcję z otaczającą glebą. Należy uważać, gdyż rośliny wykopane z podłoża lub z gołymi korzeniami są bardziej narażone na wysychanie i wymagają szybkiego posadzenia po zakupie.

Optymalne podłoże do iglaków

Zanim przejdziemy do samych terminów sadzenia, opowiemy również o tym, jaka ziemia pod iglaki najlepiej sprzyja ich wzrostowi. Powinna ona przede wszystkim:

  • być zasobna w podstawowe składniki oraz dobrze zdrenowana. Idealna mieszanka ma w składzie torf utrzymujący wilgoć i kwasowość, piasek dla lepszej przepuszczalności wody, korę sosnową dla struktury, dolomit do regulacji pH oraz keramzyt lub grubszy żwir (o granulacji od 2 mm do 6 mm) dla lepszego drenażu i przewiewności,
  • mieć odpowiednie pH. Tutaj wszystko zależy od konkretnego gatunku drzewa. Niektóre preferują pH w przedziale 5,6 – 6,5, inne natomiast 4,6 – 5,5.

Opisując jaka ziemia pod iglaki będzie najlepsza, nie można zapominać o wyjątkach. Większość iglaków preferuje podłoże od lekko kwaśnego do umiarkowanie kwaśnego, jednak istnieją gatunki, które wymagają zasobnej gleby. Należą do nich między innymi niektóre jałowce i gatunki sosny, cisy, jodły, a nawet modrzew. Wybierając gatunek z pewnością warto dopytać się o jego preferencje glebowe.

Ciekawym wyborem z pewnością będą:

Kiedy sadzić iglaki?

Po wcześniej przedstawionych praktycznych wskazówkach możemy w końcu przejść do tego, kiedy sadzić iglaki w donicach oraz bezpośrednio do gruntu. Oto kilka okien czasowych, o których warto pamiętać:

  • kiedy sadzić iglaki w pojemnikach? Przy obecnych zmianach pogody najlepiej sadzić roślinę w momencie, kiedy ustąpią śniegi, a gleba rozmarznie. Kiedy na drzewku z bryły zaczną rozwijać się zielone pąki, na sadzenie jest już za późno. Dlaczego? Gdyż z jednej strony uda się utrzymać roślinę przy życiu, jednak straci się jeden sezon wzrostu,
  • kiedy sadzić iglaki do gruntu? Jeśli nie zdążymy posadzić roślin zakupionych w pojemnikach wiosną, wtedy najlepszym terminem jest sadzenie w czasie letniej przerwy wegetacyjnej, gdy rośliny odpoczywają po wiosennym przyroście. Termin sadzenia zazwyczaj przypada na ostatnią dekadę lipca i trwa aż do pierwszej dekady sierpnia. Warto zdecydować się na to okno czasowe, gdyż rośliny jeszcze jesienią będą miały szansę rozbudować swój system korzeniowy, dzięki czemu wiosną ich przyrosty będą dużo lepsze,
  • kiedy jeszcze można sadzić iglaki z bryłą korzeniową? Przez zmieniającą się w ostatnich latach pogodę (wydłużoną jesień) dawne ramy czasowa trochę się przesunęły. Właśnie dlatego prace związane z sadzeniem warto zaplanować od początku listopada do połowy kwietnia, unikając jednak sadzenia w grudniu, styczniu i lutym gdy gleba jest zmarznięta lub spodziewamy się nadejścia mroźnej pogody. Iglaki z rozwiniętą bryłą korzeniową mogą także trafić do gruntu między ostatnią dekadą lipca a pierwszą dekadą sierpnia.

W niniejszy artykule skupiliśmy się na tym, kiedy sadzić iglaki w donicach i do gruntu, na co zwrócić uwagę oraz jakie podłoże będzie dla nich najlepsze. Tych kilka wskazów z pewnością pomoże precyzyjnie wyznaczyć korzystne okno czasowe na sadzenie. W razie dodatkowych pytać zachęcamy do zajrzenia na naszą stronę i do skonsultowania się ze specjalistami: szkółka iglaków.

Zobacz inne artykuły >>