Jak i kiedy sadzić iglaki?Kiedy sadzić iglaki, aby cieszyć się zielonym azylem w swoim ogrodzie przez cały rok? Są to roślin, które nie tylko zazielenią teren, ale i z czasem staną się doskonałą ochroną od wiatru oraz słońca. Poznaj, jak i kiedy najlepiej sadzić iglaki, aby móc w pełni zadbać o ich potrzeby. Dwa podstawowe sposoby sadzenia iglakówWielu początkujących ogrodników zastanawia się nad tym, jak sadzić iglaki. Pytanie to z pozoru wydaje się proste, jednak aby na nie odpowiedzieć, należy w pierwszej kolejności zdecydować się na określony sposób sadzenia. Wyróżniamy sadzenie z donicy do gruntu, jak i przesadzanie iglaków bezpośrednio z gruntu do nowego podłoża. Sadzenie z donicy do gruntuJak sadzić iglaki z donicy do gruntu? Cały proces polega na przesadzeniu drzewka, które już rozpoczęło swój wzrost w kontrolowanych warunkach w szkółce. To podejście pozwala na większą elastyczność w doborze terminu sadzenia, o czym piszemy w dalszej części artykułu. Kolejną zaletą tej metody jest łatwość transportu i większa dostępność różnorodnych gatunków w centrach ogrodniczych. Rośliny są również mniej narażone na szok pod wpływem różnicy temperatur, ponieważ ich korzenie nie są uszkodzone. Mówiąc o wadach z pewnością należy wspomnieć o wyższym koszcie zakupu, ponieważ rośliny w pojemnikach zazwyczaj są droższe od tych sprzedawanych z gołym korzeniem. Dodatkowo, konieczność usunięcia osłonki może być kłopotliwa – w szczególności, gdy korzenie rozrosły się spod spodu. Sadzenie iglaków bezpośrednio do podłożaRozmawiając o tym, jak sadzić iglaki, nie można także zapomnieć o metodzie sadzenia bezpośrednio do podłoża. Odnosi się ona do drzewek wykopanych z gleby i posadzonych w nowe miejsce. Sadzenie bezpośrednio do gruntu zazwyczaj sprzyja lepszemu przyjmowaniu się i wzrostowi roślin, ponieważ korzenie natychmiast rozpoczynają interakcję z otaczającą glebą. Należy uważać, gdyż rośliny wykopane z podłoża lub z gołymi korzeniami są bardziej narażone na wysychanie i wymagają szybkiego posadzenia po zakupie. Optymalne podłoże do iglakówZanim przejdziemy do samych terminów sadzenia, opowiemy również o tym, jaka ziemia pod iglaki najlepiej sprzyja ich wzrostowi. Powinna ona przede wszystkim:
Opisując jaka ziemia pod iglaki będzie najlepsza, nie można zapominać o wyjątkach. Większość iglaków preferuje podłoże od lekko kwaśnego do umiarkowanie kwaśnego, jednak istnieją gatunki, które wymagają zasobnej gleby. Należą do nich między innymi niektóre jałowce i gatunki sosny, cisy, jodły, a nawet modrzew. Wybierając gatunek z pewnością warto dopytać się o jego preferencje glebowe. Ciekawym wyborem z pewnością będą: Kiedy sadzić iglaki?Po wcześniej przedstawionych praktycznych wskazówkach możemy w końcu przejść do tego, kiedy sadzić iglaki w donicach oraz bezpośrednio do gruntu. Oto kilka okien czasowych, o których warto pamiętać:
W niniejszy artykule skupiliśmy się na tym, kiedy sadzić iglaki w donicach i do gruntu, na co zwrócić uwagę oraz jakie podłoże będzie dla nich najlepsze. Tych kilka wskazów z pewnością pomoże precyzyjnie wyznaczyć korzystne okno czasowe na sadzenie. W razie dodatkowych pytać zachęcamy do zajrzenia na naszą stronę i do skonsultowania się ze specjalistami: szkółka iglaków. |
Zobacz inne artykuły >> |