Anuluj Preloader
  • polska
  • english
  • czech
  • russian
  • pon-pt: 8.oo - 18.00

    sob: 8.oo - 15.oo

Jak przycinać krzewy ozdobne? Poradnik dla początkujących i zaawansowanych

Nieodłączna dla każdego nasadzenia, ogrodu czy to starego, czy młodego jest wiedza, jak przycinać krzewy ozdobne. Dzięki niej można formować rośliny, pobudzić je do zagęszczenia, a przede wszystkim poprawić ich wygląd i kondycję zdrowotną. Szczególnie dotyczy to roślin starszych lub uszkodzonych z różnych powodów. W niniejszym artykule opowiemy o tym, jak i kiedy wykonać zabiegi pielęgnacyjne, aby nie zaszkodzić krzewom. 

Cięcie krzewów – podstawowe rodzaje 

Przycinanie krzewów ozdobnych jest sztuką. Łatwo się jednak jej nauczyć, posiadając niezbędne informacje. Przygotowaliśmy poniżej kilka porad, które warto zapamiętać, a może i zastosować przed decyzją o wymianie niezbyt dobrze wyglądających roślin.

Kiedy przycinamy krzewy ozdobne? Przede wszystkim: 

  • w momencie, kiedy zostały wykopane z gruntu i zasadzone w nowym miejscu – w takiej sytuacji należy zdawać sobie sprawę, że korzenie rośliny zostały uszkodzone oraz skrócone. W tym momencie wielkość nadziemnej części rośliny jest zbyt duża – trzeba ją przyciąć. To także świetny moment, aby pozbyć się nadłamanych gałązek i przystąpić do pierwszego formowania, czyli kształtowania wyglądu krzewu,
  • z chwilą, kiedy zauważymy, że jakiś pęd jest uszkodzony, wysuszony lub chory – takie prace wykonuje się zazwyczaj w lutym oraz marcu. Cięcie formujące krzewów ozdobnych wykonuje się natomiast wiosną albo latem. Jak wybrać odpowiedni termin? Wystarczy dowiedzieć się, kiedy kwitnie roślina. Jeżeli wiosną, to takie cięcie można wykonać latem po kwitnieniu. Natomiast krzewy kwitnące latem dobrze znoszą cięcie zrobione wczesną wiosną, 
  • gdy rosną na działce od kilku lat, są stare, przerzedzone i chcemy je odmłodzić – kiedy przycinać krzewy ozdobne w tym przypadku? Zazwyczaj wczesną wiosną w lutym lub marcu (wszystko zależy od konkretnego gatunku rośliny). To najlepszy moment, aby pozbyć się grubych gałęzi, znajdujących się blisko gruntu, a także skrócić pozostałe (w taki sposób, aby nadać ładną formę). 

Cięcie krzewów ozdobnych zawsze powinno być wykonywane czystymi i ostrymi narzędziami. Duże rany po cięciu warto posmarować specjalną maścią ogrodniczą, aby zminimalizować ryzyko zainfekowania, wniknięcia szkodliwego patogenu, który może zabić naszą roślinę. 

Przycinanie krzewów ozdobnych – jakie odmiany źle to znoszą?

Przycinanie drzewek ozdobnych, czy też krzewów to zajęcie, które jest corocznie wykonywane przez ogrodników. Nie wszystkie rośliny dobrze jednak znoszą formowanie oraz odmładzanie. Należą do nich chociażby wawrzynki o pięknych kwiatach, czy też magnolie. Na cięcie źle reagują także niektóre „iglaki”, dlatego tak ważne jest, aby przycinać je w odpowiednim momencie, czyli: po przymrozkach, kiedy zaczynają pojawiać się nowe przyrosty. 

Iglaki, które dobrze radzą sobie z przycinaniem, to między innymi cisy (np. pospolity i chiński), jak i bardzo popularne w Polsce żywotniki, czyli tuje (z których często tworzy się żywopłoty). Przycinanie krzewów ozdobnych w tym przypadku jest bardzo popularnym i wskazanym zabiegiem.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z ofertą naszej szkółki, w której znajdują się rośliny przystosowane do polskich warunków. Są to rośliny wyhodowane w naszym polskim klimacie a nie sprzedawane bezpośrednio po imporcie i bez odpowiedniej aklimatyzacji. Pięknie wzbogacą one krajobraz działki i będą cieszyły oko przez wiele długich lat – sprzedaż krzewów ozdobnych.

Zobacz inne artykuły >>