Anuluj Preloader
  • polska
  • english
  • czech
  • russian
  • pon-pt: 8.oo - 18.00

    sob: 8.oo - 15.oo

Jak zabezpieczyć młode oraz wrażliwe gatunki drzew przed mrozem?

Polski klimat jest wymagający zarówno dla roślin, jak i dla ogrodników, którzy pragną zadbać o ich kondycję oraz zdrowy wzrost. Jak zabezpieczyć drzewa przed mrozem, po jakie materiały sięgnąć, a także w jakim terminie rozpocząć prace? Właśnie na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule. Jesteśmy pewni, że stanie się on kompleksowym poradnikiem zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących ogrodników. Zachęcamy do lektury.

Kiedy zabezpieczamy drzewa przed mrozem?

Coroczna ochrona drzew przed mrozem – zwłaszcza młodych, owocowych, oraz gatunków wrażliwych także tych z uszkodzonym pniem – to przedzimowy obowiązek każdego działkowicza, sadownika, jak i specjalisty, zajmującego się pielęgnacją parków i miejskich nasadzeń.

Aby nie zaszkodzić roślinie, osłona drzew przed mrozem powinna zostać wykonana w odpowiednim terminie. Nie polecamy przy tym sugerować się sztywnymi datami z ogrodniczego kalendarza. Istotna jest tu obserwacja pogody, śledzenie aktualnych temperatur oraz słuchanie przewidywanych prognoz.

  • Ochrona drzew owocowych przed mrozem jest istotna, jednak nie należy się z nią spieszyć. Młode okazy, w szczególności te posadzone jesienią, powinny mieć czas na przejście w fazę spoczynku oraz okazję do zahartowania się na przyszłe lata.
  • Kiedy osłona drzew przed mrozem jest niezbędna? W momencie, kiedy za dnia temperatura na dworze utrzymuje się na poziomie 0°C, a w nocy jest niższa. Nie można przegapić tego momentu, gdyż mróz nieodwracalnie może uszkodzić młode rośliny.

Jak widać powyżej, nie da się ustalić jednego, kalendarzowego terminu, kiedy należy przystąpić do ochrony drzew przed mrozem. Należy na bieżąco obserwować pogodę i względem niej planować swoje prace w ogrodzie. Z doświadczenia wiemy, że najczęściej drzewa osłania się na przełomie listopada oraz grudnia. Sam termin jest jednak płynny.

Jak zabezpieczyć drzewa przed zimą, aby im nie zaszkodzić? Przede wszystkim nie można stosować osłon zbyt szybko, przy dodatnich temperaturach, gdyż:

  • można zakłócić fazę spoczynku rośliny i zachęcić ją do wzrostu, co znacząco ją osłabi,
  • ciepłe i wilgotne warunki pogodowe mogą sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych pod osłoną,
  • drzewko się nie zahartuje, przez co gorzej będzie znosić zimy w następnych latach. 

Jakie materiały warto wykorzystać do owijania i zabezpieczania pni drzew?

Aby ochrona drzew owocowych przed mrozem (a także odmian wrażliwych i okazów dopiero co zasadzonych) była skuteczna, warto sięgnąć po sprawdzone materiały. Do owijania pni można między innymi wykorzystać:

  • maty trzcinowe lub ze słomy, także słomiane warkocze,
  • agrowłókninę (dostępna w sprzedaży jest agrowłóknina typu P17 oraz P50). Radzimy zainwestować w białą agrowłókninę, która nie będzie pochłaniała promieni słonecznych. Ciemna się nagrzewa, powodując nagrzanie pnia i przerwanie spoczynku rośliny,
  • tekturę falistą (jasną, najlepiej białą),
  • siatki i osłony z tworzywa sztucznego (dobrze zabezpieczają rośliny przed, np. zającami).

Jak zabezpieczyć drzewa przed mrozem, które zostały zasadzone jesienią? W tym przypadku ogrodnicy muszą się skupić nie tylko na zabezpieczeniu pnia, ale i korzeni. W tym celu usypuje się specjalne kopczyki. Powinny one mieć przynajmniej 30 cm wysokości. Można je uformować z następujących materiałów:

  • trocin, kory oraz kompostu,
  • kamieni,
  • słomy,
  • liści – w tym przypadku warto dookoła drzewka rozciągnąć siatkę. Dzięki niej liście nie zostaną zdmuchnięte przez wiatr. 

Popularnym sposobem na ochronę drzew przed mrozem jest także bielenie pni w grudniu albo styczniu. Dlaczego jest to tak istotne? W pobudzonej promieniami słońca roślinie zaczynają intensywnie krążyć soki, które przez wahania temperatur, mogłyby zamarznąć prowadząc tym samym do licznych uszkodzeń. Pobielone pnie odbijają promienie słoneczne i tym sposobem mniej się nagrzewają.

Jak skutecznie zabezpieczyć drzewa przed zwierzętami?

Na terenach otwartych i działkach graniczących z lasami oraz łąkami, ochrona drzew przed mrozem powinna być także skuteczna względem wygłodniałych, szukających pożywienia zwierząt, które z łatwością są w stanie uszkodzić pnie drzew.

Na działkach, które nie są ogrodzone, osłony trzcinowe, wykonane ze słomy lub agrowłókniny, nie są zbyt skuteczne. Aby zwiększyć ich wytrzymałość, można je dodatkowo wzmocnić, np. perforowanymi osłonami wykonanymi ze sztucznego tworzywa. W przypadku większych zwierząt, np. saren, warto sięgnąć po plastikowe osłony, o wysokości minimum 60 – 100 cm.

Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony: szkółka drzew i krzewów

Zobacz inne artykuły >>