Anuluj Preloader
  • polska
  • english
  • czech
  • russian
  • pon-pt: 8.oo - 16.00

    sob: 8.oo - 15.oo

Lato w ogrodzie - co robić?

Lato w ogrodzie to przede wszystkim czas intensywnej pracy, ale i wielkiej satysfakcji. Słońce, ciepłe dni i długie wieczory sprzyjają pielęgnacji roślin, a radość płynąca z podziwiania kolorowych rabat, bujnych krzewów i zdrowych drzew, wynagradza wszelki wysiłek. W niniejszym wpisie przedstawimy listę prac ogrodowych, które należy wykonać w letnie dni.

Słoneczne lato w ogrodzie – przycinanie drzew i krzewów

Przycinanie drzew latem, żywopłotów oraz drzewek owocowych to podstawa, aby zadbać o zdrowie rośliny, nadać jej atrakcyjnego kształtu, pobudzić do zagęszczenia lub zmotywować do bardziej obfitych plonów. Poniżej przedstawiamy kilka zasad dotyczących cięcia poszczególnych grup roślin.

  • ● Żywopłoty liściaste – wymagają regularnego przycinania. Optymalnie przycina się je o około jedną trzecią wysokości. Taki zabieg powtarza się zwykle dwa, a dla niektórych gatunków trzy razy w roku. Najlepiej go wykonać w letniej przerwie wegetacyjnej, czyli w drugiej lub trzeciej dekadzie lipca (dla roślin, przycinanych dwukrotnie w roku). Wiele jednak zależy od samej pogoda, która zmienia się z roku na rok – warto obserwować swoje rośliny i na podstawie ich wyglądu, podejmować działania pielęgnacyjne. Lato w ogrodzie pod tym względem będzie pracowite dla szczęśliwych posiadaczy bukszpanów, czy też ligustrów.
  • ● Żywopłoty iglaste – nie przycinamy ich na jesień, jednak letnie przycinanie jest jak najbardziej wskazane. Warto podczas letnich dni – w celu utrzymania kształtu i wielkości – pozbyć się około ⅓ młodych przyrostów.
  • ● Cięcie drzew owocowych latem – w okresie letnim również właściciele sadów i przydomowych drzewek owocowych, powinni chwycić za sekator. Pozbywamy się gałęzi w celu przerzedzenia korony, aby zapewnić dostęp do słońca nowym pędom, ale i owocom. Przycinać należy: jabłonie, wiśnie, brzoskwinie, śliwy i grusze,
  • ● Przycinanie chorych, uschniętych, nadłamanych konarów – usuwanie uszkodzonych gałęzi pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników, a także poprawia ogólny wygląd i zdrowie drzewa. Przycinanie drzew latem w takim stanie powinno odbywać się w suchy, słoneczny dzień, co minimalizuje ryzyko infekcji ran po cięciu.

Lato w ogrodzie – konieczność podlewania

Jak można się spodziewać przycinanie drzew latem to raptem jedna z wielu prac. Dla ogrodników kluczowe w tym okresie powinno być przede wszystkim regularne podlewanie – nieważne, czy mówimy o terenach gliniastych, czy też piaszczystych. Wysokie temperatury oraz intensywne promienie słońca z czasem wysuszą każdą glebę. Niedobór wody wpływa negatywnie na wzrost i kwitnienie, a w rezultacie może doprowadzić do obumarcia rośliny. 

Aby pod względem podlewania lato w ogrodzie było bardziej łaskawe dla roślin, należy wykonywać je wieczorem, gdy temperatura spada, a parowanie jest mniejsze, co pozwala wodzie wnikać głębiej do korzeni. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie ściółkowanie. Taka warstwa izolująca nie tylko ogranicza wzrost chwastów i poprawia strukturę gleby, ale i zatrzymuje wodę przed szybkim odparowywaniem.

Regularne odchwaszczanie 

Lato w ogrodzie, podobnie jak w inne pory roku, to również ciągłe zmagania z chwastami, które regularnie należy usuwać. W sezonie letnim szczególnie należy wziąć do serca ten obowiązek, gdyż chwasty konkurują z roślinami ozdobnymi i warzywami o wodę, składniki odżywcze i światło.

Trawnik – jak o niego dbać latem?

Nawet latem, koszenie w upały trawnika jest niezbędne, aby zadbać o jego nienaganny wygląd. Zaleca się kosić trawę co tydzień. Pracę najlepiej zaplanować w godzinach porannych lub wieczornych, gdy temperatura jest niższa i pozwala trawie na szybszą regenerację.

Koszeniu w upały powinno również towarzyszyć regularne podlewanie. Jest to klucz do zdrowego i zielonego dywanu w ogrodzie. Najlepiej nawadniać trawnik wczesnym rankiem lub wieczorem, aby zminimalizować straty wody przez parowanie. W upalne dni warto podlewać trawnik obficie, aby woda dotarła do głębszych warstw gleby i korzeni trawy.

Zachęcamy do zajrzenia na: drzewa do ogrodu, gdzie znajduje się nasza oferta drzew oraz krzewów.

Zobacz inne artykuły >>