Rodzaje nawozów, które warto stosować wiosnąPo zimowym letargu przychodzi czas na rozkwit i intensywny wzrost roślin, które warto wspomóc w okresie wiosennym, sięgając po różne rodzaje nawozów. Z ich pomocą szybko można dostarczyć niezbędne minerały, a także zadbać o odporność drzew, krzewów, bylin i kwiatów na szkodniki oraz różne choroby. W niniejszym artykule scharakteryzowaliśmy różne nawozy, dostępne w sprzedaży – warto je rozróżniać, aby dokonywać świadomych decyzji zakupowych. Rodzaje nawozów – podstawowe rozróżnienieNawożenie drzew i krzewów, bylin, rabat kwiatowych może być skuteczne w momencie, kiedy zdecydujemy się na odpowiedni produkt, aplikowany we właściwym czasie. Ze względu na skład, strukturę i sposób aplikacji, klasyfikujemy różne rodzaje nawozów. Do najpopularniejszych należą następujące grupy. Nawozy jednoskładnikowe oraz nawozy wieloskładnikoweJakie nawozy stosować wiosną? Popularny wybór stanowią między innymi nawozy jednoskładnikowe, pozwalające doświadczonym ogrodnikom wzbogacić glebę o konkretny składnik, którym jest najczęściej azot, potas lub fosfor. Łatwo je dawkować, gdyż ich producenci podają szczegółowe wytyczne co do ilości jaką należy wysiać na metr kwadratowy powierzchni. Nawóz jednoskładnikowy, przy glebach urodzajnych i zasobnych w minerały, pozwala także ograniczyć liczbę składników przedostających się do gleb, które w nadmiarze mogłyby być wypłukiwane i nieprzyswajalne dla roślinności. Mówiąc o rodzajach nawozów, nie sposób pominąć także nawozów wieloskładnikowych. Jak sama nazwa wskazuje, w ich składzie znajdują się podstawowe składniki, czyli azot, fosfor, potas oraz wiele mikroelementów w różnych proporcjach. Rozwiązanie idealne dla ogrodników, którzy uprawiają roślinność na glebach mniej zasobnych. Dzięki nawozom wieloskładnikowym można za jednym razem dostarczyć wszystkie niezbędne minerały odżywcze – zachowanie odpowiedniego dawkowania jest tu także konieczne. Nawozy dedykowane dla konkretnych grup roślinCzym nawozić żywopłoty, drzewka owocowe, byliny, trawniki? Mniej doświadczeni ogrodnicy mogą mieć niemałe problemy z samodzielnym skomponowaniem nawozów, odpowiadających na potrzeby konkretnych grup roślin, które najczęściej pochodzą z różnych zakątków świata. W takich przypadkach z pomocą przychodzą tak zwane nawozy dedykowane, dostosowane do indywidualnych potrzeb drzew, krzewów i kwiatów. Rozprowadzone w obszarze systemów korzeniowych dostarczą niezbędne minerały i przy okazji zadbają o odpowiedni odczyn gleby. Na rynku można między innymi natknąć się na:
Jakie nawozy stosować wiosną? Producenci przygotowują najczęściej mieszkanki wiosenne oraz jesienne, czyli wspierające wzrost oraz takie, które pomagają przygotować się do zimy. Ich składy się od siebie różnią (nawet jeśli są dedykowane), więc nie można ich stosować zamiennie! Nawozy doglebowe i dolistneOmawiając rodzaje nawozów nie sposób pominąć tych dolistnych, które są atrakcyjną alternatywą dla doglebowych. Przede wszystkim:
Dolistne nawożenie drzew i krzewów ozdobnych oraz innych roślin jest bardzo efektywne, a przy tym minimalizuje ilość prac jakie należy wykonać. Przy nawożeniu doglebowym trzeba zadbać o dokładne podlanie terenu, dlatego też wielu ogrodników planuje takie działania przed porą deszczową. Nawozy płynne i w granulkachCzym nawozić żywopłot, drzewa, kwiaty, warzywa i inne rośliny w ogrodzie? Do dyspozycji ogrodników są nawozy płynne (roztwory do rozcieńczenia w wodzie) oraz te w granulkach, które rozsypuje się po terenie. Oba produkty mają swoje wady i zalety. Przede wszystkim:
Nawozy organiczne i mineralneAktualnie nawożenie drzew i krzewów oraz innych roślin można wykonać za pomocą:
Charakterystyka nawozów wiosennychW jakim celu stosuje się nawozy sztuczne i organiczne wiosną? Przede wszystkim aby dostarczyć roślinom szybko przyswajalne składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor i potas, które są niezbędne do rozwoju silnych korzeni, zdrowych liści oraz obfitego kwitnienia i owocowania. Ogrodnikom zależy także na poprawie struktury gleby oraz wsparciu aktywności mikroorganizmów. Bez względu na wybrany rodzaj nawozów wiosennych, należy stosować się do kilku reguł, aby pełnymi garściami czerpać z nich korzyści. Przede wszystkim nawozy wiosenne:
Jak widać, są różne argumenty przemawiające za tym, jakie nawozy stosować wiosną. Warto wypróbować różne rozwiązania i obserwować, jak reaguje na nie ogrodowa roślinność. Jedno jest pewne – nie należy pomijać tego etapu w pielęgnacji. Zachęcamy do zajrzenia na naszą stronę: drzewa do ogrodu. |
Zobacz inne artykuły >> |