Jesienny czas to paleta barw szalonego artysty – natury. To jednocześnie okres, kiedy przez kilka szarych miesięcy trzeba pożegnać się z soczystą zielenią. Czy istnieje sposób na to, aby ogród nie był pusty, szarobury i nudny nawet zimą? Tak, zimozielone krzewy są odpowiedzią na to pytanie. W niniejszym artykule wymieniamy najpopularniejsze gatunki roślin, które pięknie będą prezentowały się na rabatach, a także przy ogrodzeniu na przykład jako żywopłot – zachęcamy do lektury.
Najpopularniejsze krzewy zimozielone
Dobre umiejscowienie zieleni na działce powinno cieszyć oko o każdej porze roku. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na krzewy, które nie zrzucają liści na zimę. W te najbardziej pochmurne, szare oraz smutne dni prezentują się okazale i królują na pustych rabatach w towarzystwie nagich, bo pozbawionych liści, gałęzi.
Ozdobne krzewy zimozielone potrafią zaskoczyć pod wieloma względami. Wśród najpopularniejszych gatunków należy wyróżnić:
- bukszpany – są to bardzo gęste krzewy, które wolno rosną. Pomimo to, że preferują półcień, dobrze radzą sobie także w pełnym słońcu. Nie są wymagające co do gleb, warto jednak co jakiś czas je nawieźć. Każdy, kto zastanawia się, co wybrać na zimozielony żywopłot, stawia najczęściej właśnie na bukszpan. Jest to roślina, którą można dowolnie formować, gdyż bardzo dobrze znosi nawet wielokrotne przycinanie w ciągu roku. Świetnie nadaje się na niskie żywopłoty. Na te wysokie trzeba trochę poczekać.
- irgę zimozieloną (krzew lub odmianę płożącą) – jest to roślina, która szybko rośnie i nie jest wymagająca. Dobrze poradzi sobie nawet w nieurodzajnym, piaszczystym podłożu. Jest mrozoodporna. Bardzo często z jej pomocą zazielenia się i stabilizuje zbocza, czy też skarpy. Są to zdecydowanie najpiękniejsze krzewy zimozielone. Latem pomiędzy ich listkami można zauważyć delikatne kwiatki, które na jesień stają się drobnymi, czerwonymi owocami. Bez wątpienia stanowią ciekawy akcent w ogrodzie. Zimą przynoszą wiele korzyści ptakom, które objadają wiszące na gałązkach owoce i ożywiają swoją obecnością smutny, zimowy ogród,
- cisy – są bardzo popularne i często spotykane w wielu ogrodach. Cis rośnie powoli, a przy tym bardzo dobrze znosi formowanie. Chętnie wybierany jest na żywopłot. Na jego gałązkach można zauważyć czerwone owoce, które są dużym walorem dekoracyjnym – całe rośliny są jednak trujące dla człowieka, zwierząt domowych, czy też koni i krów. Dotykanie cisów niczym nam nie grozi, są trujące jedynie po zjedzeniu.
- rododendrony (różaneczniki) oraz azalie z grupy zimozielonych – idealnym dla nich stanowiskiem jest półcień. Aby pięknie kwitły trzeba im zapewniać odpowiednie podłoże, które powinno być zarówno wilgotne (należy zadbać o podlewanie latem), jak i kwaśne. Są to ozdobne krzewy zimozielone, które pięknie kwitną i mogą zdobić centralną część ogrodu. Nie stosuje się ich na żywopłoty,
- kosodrzewina – wśród krzewów, które nie zrzucają igieł na zimę, znajduje się także sosna górska zwyczajowo zwana kosodrzewiną, kosówką albo sosną kosą. Najczęściej ogrodnicy zachowują jej krzaczasty pokrój, niektórzy nadają jej wygląd drzewkowaty. Nie ma specjalnych wymagań. Świetnie poradzi sobie w podłożu kwaśnym, na torfowisku, czy też w glebie próchniczej. Każdy znajdzie w swoim ogrodzie odpowiednie dla niej stanowisko. Jeżeli chodzi o najpiękniejsze krzewy zimozielone, to zasługuje na szczególne miejsce. Gęstwina gałązek pokrytych równie gęsto igłami wprowadzi do ogrodu wiele zieleni nawet zimą.
Wymieniliśmy najładniejsze krzewy zimozielone, dzięki którym ogród może wyglądać pięknie o każdej porze roku. Zimozielonych odmian roślin jest jednak znacznie więcej. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony, gdzie przygotowaliśmy pokaźny katalog dostępnych w sprzedaży gatunków: hurtownia krzewów ozdobnych.